Pirinç Patlaklı Granola Bar

Pirinç Patlaklı Granola Bar

Pirinç Patlaklı Granola Bar

Uzun süren bu ayrılığı tatlı sonlandırmaya karar verdik ve bayılacağınız bir Granola Bar tarifi ile geri döndük. Hem de çok sağlıklı.

Sağlıklı yemek, yediklerimizin nerede, kim tarafından, hangi koşullarda, hangi hammaddeler kullanılarak yapıldığını hepimiz daha dikkatli düşünür ve araştırır olduk son günlerde. Yediğimiz her lokmanın ve içtiğimiz her yudumun saç telimizden tırnağımıza kadar bizi beslediğini düşündüğümüzde bazen bu konuya yeterince dikkat etmiyoruz bile diyebiliriz sanıyorum.

Maalesef bu konulara özen gösterilirken en korkulan gıdalar benim uzmanlık alanım olan tatlılar. İtiraf edelim yasak her zaman insana daha cazip geliyor, şeker yeme denildikçe insan kendisini elinde bir kalıp çikolatayla buluyor. Tamam özel günlerde hepimiz bir parça tatlı kaçamağı yapıyoruz ve bence bu vücudu strese sokmaktansa limitli tüketimle ruhu fazlasıyla besleyen bi kaçamak.

Ruhumuzu besleyen bu tatlı kaçamakları tamamen konu dışında tutarak size tatlı yeme yasaklarınızı ortadan kaldırtacak muhteşem bir tarif vermek istiyorum. Bırakın yasaklamayı, faydalarını okuduğunuzda bu tarifi tüketilmesi gerekenler listenizin baş tacı yapacağınıza eminim.

Öncelikle doğru içeriklere ulaşabilirseniz yapımı oldukça kolay bir Granola Bar tarifi bu. Zaten güzel bir ürün çıkarmak istediğinizdeki en büyük sıkıntı bence her zaman doğru içeriğe ulaşmak olmuştur. Bu tarif için sizi bu ürünleri temin edebileceğiniz güvenilir adreslere yönlendireceğim.

Bu tarifin faydalarına gelince;

- Kuru incir; yüksek orandaki protein içerir, vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar, kolesterolün kana karışmadan vücuttan atılmasını sağlar, gribal enfeksiyonları engeller, sindirimi kolaylaştırır, kanser hücrelerinin büyümesine engel olur.

- Kakao yağı; hazmı kolaylaştırır, idrar söktürür, böbreklerde oluşan iltihabı gidererek böbrek hastalıklarından korur, müthiş bir antioksidandır.

- Kakao; içerdiği kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir, yeşil çaydan 3 kat fazla antioksidan içerir, kalbi kuvvetlendirir, toksin atılımına yardımcı olur, sinir sistemini düzenler, damar tıkanıklığını önler, kandaki oksijeni seviyesini arttırır, yaşlanmayı yavaşlatır.

- Bal; antioksidan ve antibakteriyeldir, idrar yollarını temizler, sindirim sistemini destekler.

- Kepekli esmer pirinç patlağı; çiğnendiğinde nişasta ortaya çıkmaz, kolestrol ve kan şekerini dengeler, glütensizdir, düşük kalorilidir, besin ve mineral değerleri yüksektir, protein içerir, glisemik indeksi düşüktür, leptin hormonu salgılamaya yardımcıdır, mide ve bağırsakta hazım süresi uzun olduğu için tokluk hissi verir.

- Fındık; içerdiği E Vitamini saysinde kanser riskini azaltır, B1, B2 ve B6 vitaminleri sayesinde Anemi'yi engeller, zengin kalsiyumu kemik ve diş sağlığını korur, yüksek potasyum, düşük sodyum içeriği yüksek tansiyonu engeller, kalbi koruyucu doymamış yağ açısından zengin, doymuş yağ oranı çok düşüktür, bebek ve çocuk gelişimi için gerekli folik asit kaynağıdır.

- Fıstık; Vücuda enerji verir, yorgunluğu giderir, bedeni ve zihni kuvvetlendirir, karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır, böbrek ağrılarını hafifletir, kalp hastalıkları riskini azaltır, vücudun gelişmesini destekler

Mazlemeler


6 Adet Kurutulmuş Kaya İnciri
150 g Kakao Yağı
20 g Kakao Tozu
60 g Bal
60 g Esmer Pirinç Patlağı
60 g Fındık Ezmesi
75 g Kırık Antep Fıstığı
1 Fiske Tuz

Hazırlanışı


İncirlere üzerini kapatıcak kadar sıcak su ekleyin, yaklaşık 1 saat dinlendir.
20cm*20cm civarında bir kalıba yağlı kağıdı yerleştir.
Çikolatayı hazırlamak için kakao yağını eritin, kakao tozu ve balı ekleyip karıştırın.
İncileri süzün ve minik minik doğrayın, fındık ezmesi ve fıstığın yarısını ekleyin, karıştırın.
Pirinç patlağı, çikolata ve inciri nazikçe karıştırın.
Tamamını önceden hazırladığınız kalıba alın ve kaşık ile düzleştiririn.
Kalan fıstığı üzerine serpin ve kaşığın arkasıyla nazikçe bastırın.
Buzdolabında (+4℃) minimum 2 saat dinlendirin.
Kalıptan çıkartıp dilimleyin.

Notlar

Kullandığınız kakao yağının ve fındık ezmesinin şekersiz olmasına dikkat edin.
Pirinç patlakları hiç bir katkı maddesi ve yağ kullanılmadan hazırlanmış pirinç patlağı olmalı.

Yorum yazın

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Tarifler

Diğer Tarifleri Keşfet
GranolaGranola

Granola

Granola hem sabahları sağlıkla tüketebileceğiniz bir kahvaltı seçeneği hem de ara öğünler ve bazı tatlı krizlerini bastırmak için tüketebileceğiniz mükemmel bir alternatiftir. Peki bu granolanın na...

Kek Yaparken Bilmeniz Gereken 9 Tüyo!Kek Yaparken Bilmeniz Gereken 9 Tüyo!

Kek Yaparken Bilmeniz Gereken 9 Tüyo!

O çok sevdiğiniz tavuğa maydanoz yerine göz kararı biberiye katınca çok güzel olmuştu ya; maalesef o çok sevdiğiniz keke süt yerine göz kararı su katınca tadı güzel olmuyor, hatta bir kek bile olmu...

Tuzda Kestane!Tuzda Kestane!

Tuzda Kestane!

Kış iyice bastırdığına göre rahat koltuklarımıza gömülüp kestane zamanı gelmiş demektir. Sizin için harika bir tarifim var.Kestaneyi hiç tuzda yaptınız mı? Hayır, hayır kestaneleriniz tuzlu olmayac...