Hurmalı Kek

Hurmalı Kek

Hurmalı Kek

Hurma ve ıslak kek sevenleri buraya alalım lütfen. Özellikle amerikada oldukça sevilen Hurmalı Kek oldukça yapışkan bir yapıya sahip ve gerçekten inanılmaz lezzetli. Üzerine karamel sos veya süt reçeli ve biraz da vanilyalı dondurmayla servis edildiğinde o artık bir kek değil, başlı başına bir tatlı olabilme özelliğine sahip. 

Dilerseniz tarifteki şekeri tamamen çıkartabilirsiniz, böylece biraz daha sağlıklı bir kek elde etmiş olursunuz, tabi şekeri çıkartıp üzerine karamel sos dökmeyin, ayrıca dondurma koymak da yok. Tercih sizin :)

Malzemeler


*130 g hurma
*240 ml su
*6 g karbonat
*42 g tereyağ
*100 g toz şeker
*2 yumurta
*½ portakal kabuğu
*vanilya özütü*
*portakal aroması*
*125 g un
*4 g kabartma tozu
*2 g tuz

Hazırlanışı
*Fırın: 175℃
*Hurmayı dilimle, tencereye al. Suyu ilave et, kaynadıktan sonra 5 dakika pişir. *Ocaktan al, çatal yardımı ile yumuşayan hurmaları ezerek püre haline getir. *Karbonatı ilave et, çatal ile çırp, soğuması için dinlendir.
*Oda sıcaklığındaki tereyağını ve toz şekeri mikserde kürek ucu* ile kremamsı olana kadar çırp. Yumurtaları birer birer ilave et ve bir sonrakini eklemeden önce tamamen çırpıldığına emin ol.
*Portakal kabuğu, portakal aroması* ve vanilya özütünü* ilave et karıştır.
*Un, kabartma tozu ve tuzu beraber ele. Mikseri durdur kuru içeriği ilave et ve en düşük ayarda sadece homojen olarak karışana kadar döndür.
*Oda sıcaklığına düşen hurmayı ilave et, karıştır.
*Önceden pişirme kağıdı serdiğin bir kaba aktar. Önceden ısıtılmış fırında 30' ben-mari* usulü pişir.
*Fırından çıktıktan sonra en az 15' ben-mari halinde soğumalı, daha sonra keki yağlı kağıdın köşelerinden tutarak dikkatlice tezgaha al, burada da biraz dinlendikten sonra dilimle.

Notlar


Bu keki yaparken kullandığımız tüm malzemeler, araç ve gereçler Instagram'da Highlight Story lerimizde açıkça gösterilmiştir.
Vanilya özütünü evde kendiniz de yapabilirsiniz, özellikle evinizde gerçek vanilya çubukları kullanıyorsanız içlerini kullandığınız kabukları ziyan etmemek adına (kendisi oldukça değerli bir bitkidir) kendi vanilya özütünüzü yapıp tariflerinizde kullanmanızı tavsiye ederim. Bu konuda Cafe Fernando'nun harika tarifinden faydalanabilirsiniz.
Keki ben-mari usulü pişirmek ne demek? Keki pişirdiğiniz kalıptan biraz büyük bir kalıba kaynar su doldurun ve kek kalıbını bu su dolu kabın içerisine yerleştirin. Keki bu şekilde fırında pişirin. Bu yöntemle kekiniz yavaş ve eşit bir şekilde pişecek.
Kek çok yumuşak ve ıslak bir kek olduğu için yağlı kağıtla pişirilmesi ve kalıptan çıkarılırken dikkatli olunması gerekir.

Yorum yazın

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Tarifler

Diğer Tarifleri Keşfet
GranolaGranola

Granola

Granola hem sabahları sağlıkla tüketebileceğiniz bir kahvaltı seçeneği hem de ara öğünler ve bazı tatlı krizlerini bastırmak için tüketebileceğiniz mükemmel bir alternatiftir. Peki bu granolanın na...

Kek Yaparken Bilmeniz Gereken 9 Tüyo!Kek Yaparken Bilmeniz Gereken 9 Tüyo!

Kek Yaparken Bilmeniz Gereken 9 Tüyo!

O çok sevdiğiniz tavuğa maydanoz yerine göz kararı biberiye katınca çok güzel olmuştu ya; maalesef o çok sevdiğiniz keke süt yerine göz kararı su katınca tadı güzel olmuyor, hatta bir kek bile olmu...

Tuzda Kestane!Tuzda Kestane!

Tuzda Kestane!

Kış iyice bastırdığına göre rahat koltuklarımıza gömülüp kestane zamanı gelmiş demektir. Sizin için harika bir tarifim var.Kestaneyi hiç tuzda yaptınız mı? Hayır, hayır kestaneleriniz tuzlu olmayac...