best websites of the world

KİM BU KIZ

1987 yılında Fethiye'de doğdum ama aslen sorarsanız Artvin Arhavi'liyim. Yaklaşık 24 yılımı Ankara'da geçirdim ve 2011 yılında Bilkent Üniversitesi Bankacılık Finans Bölümü'nden diplomamı aldıktan sonra Fransa'ya gitmeye karar verdim.

Le Cordon Bleu Paris'te Pastacılık Eğitimini tamamladım.

Ardından Pastacılığın Picassosu olarak adlandırılan Pierre Hermé de staj yapma imkanı buldum. En zevkli çalışma tecrübem oldu. Kaliteli, hijyenik ve sistematik üretim nasıl olur yakınen yaşadım. Buradaki gibi stajyerlere ayak işi yaptırmak yerine her departmanda belli bir süre çalıştırmalarına da hayran kaldım.

Türkiye'ye dönüp bir düzen kurmanın vakti gelmişti. Döndüm ama burada sektörün hiç benim umduğum gibi çıkmadığını görünce hayal kırıklığına uğradım fakat bu açığı doldurmak ve insanları gerçekten kaliteli üretimle tekrar tanıştırmak için de çok heveslendim.

Amacım her ürünü yapan bir pastane olmaktansa hijyenik koşullarda üretim yapan, katkı maddesi kullanmayan, insanların güvenle ürün alıp tüketebilecekleri, butik, farklı tatlar barındıran bir işletme olmak. Minon olarak "slow food" akımını destekliyoruz. "slow food" akımı "fast food" akımının tam tersine hazır ürünler yerine doğal malzemeler kullanılarak uzun sürelerde hazırlanan gıdaların yavaş tüketilmesini destekleyen, çevreyi koruyan, doğallığı ön plana çıkaran ve aslında hepimizi bu hızlı hayattan kurtarmayı amaçlayan bir akım.

İşe kek üretmekle başlamak istiyorum çünkü kek geleneksel, doyurucu, sağlıklı ve gerçekten çok fazla çeşitlenebilecek bir ürün. Misafirlerinize ikram edebileceğiniz, hızlı sabah kahvaltılarına tat katacak, çocuklarınızın beslenme saatlerini renklendirecek, belkide bir yere giderken ufak, şık ve lezzetli bir hediye olabilecek keklerimiz hem çok geleneksel, hemde çok yenilikçi bir başlangıç. Keki bir lego olarak görüyorum, ona o kadar uyan parça var ki yaratacağınız her kek size özgün olabilir. Bunun için "kendi kekini kendin yarat" bölümü oluşturduk. Sizlerin talep ve destekleriyle beraber zamanla tuzlu kek, glutensiz kek ve pasta kek üretimine geçmeyi planlıyorum.

Umarım Minon lezzettleri, ağzınıza tat, sevdiklerinize güzel birer armağan olur.
Arzu ÇETİNTAŞ